Shallow Depth Indoor/Outdoor Beverage Cooler - SPR488BOSCSS
Shallow Depth Indoor/Outdoor Beverage Cooler
Model: SPR488BOSCSS






Shallow Depth Indoor/Outdoor Beverage Cooler
Model: SPR488BOSCSS
Key Features
Built-in capable
Weatherproof design
Commercially approved
Double pane tempered glass door
Automatic defrost
17" shallow depth
Reversible door
Factory installed lock
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your refrigerator under the counter
Weatherproof design
Approved for use in the outdoors, with a sealed exterior and double pane tempered glass door
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear view of stored products, with an elegant trim in seamless stainless steel
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost system
17" shallow depth
Ideal for home wet bars, island kitchens, and other applications with limited footprint space
Reversible door
User-reversible door swing makes it easy to adjust to your setting as needed
Factory installed lock
Keyed lock offers added security, with two keys included
Professional handle
Stainless steel handle adds an attractive touch
Adjustable shelves
Three glass shelves with six positions for optimal storage and easy cleaning
LED lighting
Automatically illuminates when the door is open for an attractive and energy efficient view
Black interior finish
Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit
Adjustable thermostat
Dial thermostat with seven temperature settings offers easy temperature management
Versatile construction
Versatile design allows for residential use
Sealed back
Space saving design with easier cleanability and added protection from the elements
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Right-angle plug
Provides flexibility in unit placement without needing added depth
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 33 in. |
| Length | - |
| Weight | - |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 19.0" (48 cm) |
| Nominal Depth | 17.0" (43 cm) |
| Depth | 17.0" (43 cm) |
| Depth with Handle | 18.63" (47 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.75" (88 cm) |
| Capacity | 3.13 cu.ft. (89 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 285.0kWh/year |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 75.0 lbs. (34 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101077802 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Can Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.88oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34 to 50ºF |
| Sound Level | 32.6 dB |
| Interior Height | 29.0" (74 cm) |
| Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Interior Depth | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.25" (16 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











