$1,155.00
Compact Glass Door Beverage Center With Wood Trim - SCR114LWP1
$1,155.00
Key Features
Pre-installed wood door trim
Commercially approved
Compact dimensions
LED lighting
Black interior finish
Double pane tempered glass door
Automatic defrost
Factory installed lock
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Pre-installed wood door trim
Door features engineered wood with a laminate finish in a walnut hue
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Compact dimensions
Less than 14" wide to take up minimum counter space
LED lighting
Interior LED lighting offers an attractive and energy efficient view
Black interior finish
Modern look that pairs well with LED lighting, ensuring stored items are illuminated in attractive style to maximize impulse sales
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear view of stored products
Automatic defrost
No-frost convenience for reduced user maintenance
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior, with 2 keys included
Dial thermostat
Adjustable thermostat located inside to prevent unsupervised temperature changes
Professional horizontal handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle set horizontally across the door
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Adjustable wire shelf
Multiple positions allow you to adjust your storage to accommodate a range of sizes
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Compressor-based cooling system
Commercial design with a quality compressor to ensure powerful cooling and fast temperature recovery in busy commercial settings
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 13.75 in. |
| Height | 18.88 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 52 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 33.62 lbs. |
| Total of Cubes | 2.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 33.62 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 19.0" (48 cm) |
| Height of Cabinet | 18.88" (48 cm) |
| Height to Hinge Cap | 19.26" (49 cm) |
| Nominal Width | 14.0" (36 cm) |
| Width | 13.75" (35 cm) |
| Width with Door Open | 14.5" (37 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth with Handle | 19.5" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 30.0" (76 cm) |
| Capacity | 0.85 cu.ft. (24 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass with Walnut Panel Trim |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 52.0 lbs. (24 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078465 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.6oz. |
| High Side PSI | 220.0 |
| Low Side PSI | 43.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 43°F |
| Sound Level | 34.5 dB |
| Interior Height | 15.0" (38 cm) |
| Interior Width | 10.63" (27 cm) |
| Interior Depth | 11.0" (28 cm) |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 10.63" (27 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".















