16" Wide Compact Minibar - MB12BTBC
Key Features
Compact dimensions
Copper handle
Digital controls
Compressor-based cooling system
Quiet operation
Factory installed lock
Adjustable shelving
Door storage
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Compact dimensions
Slim fit offers the ideal choice for hotel rooms and other settings with limited counter and cabinet space
Copper handle
Naturally antimicrobial, the towel bar handle made from pure copper helps to protect against microbes for added safety and cleanliness
Digital controls
Easy temperature management with a digital control panel that lets you choose between six temperature levels at the touch of a button
Compressor-based cooling system
True refrigeration system that keeps stored items cold
Quiet operation
Runs at just 34.4 dB for a quiet performance that won't disturb your guests
Factory installed lock
Front lock offers convenient security, with two keys included
Adjustable shelving
Attractive plastic shelf included, with seven glide positions to allow you to accommodate a range of sizes
Door storage
Two door racks are perfect for keeping smaller bottles and condiments in easy reach
Interior LED light
Automatically illuminates when the door is opened for an attractive, energy efficient view
White interior
Clean interior finish offers improved visibility
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost system
Fully finished black cabinet
Allows the refrigerator to be used freestanding
Leveling legs
Ideal for ensuring the refrigerator is level when placed on slightly unlevel surfaces
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 15.88 in. |
| Height | 20.25 in. |
| Length | 17.25 in. |
| Weight | 36 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 39.91 lbs. |
| Total of Cubes | 3.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 39.91 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 20.25" (51 cm) |
| Width | 15.88" (40 cm) |
| Width with Door Open | 16.13" (41 cm) |
| Depth | 17.25" (44 cm) |
| Depth with Handle | 19.75" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 31.5" (80 cm) |
| Capacity | 0.7 cu.ft. (20 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 148.0kWh/year |
| Amps | 0.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 36.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078403 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Plastic |
| Shelf Qty | 1 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.85oz. |
| High Side PSI | 106.0 |
| Low Side PSI | 55.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34 - 46 °F |
| Sound Level | 34.4 dB |
| Interior Height | 15.88" (40 cm) |
| Interior Width | 12.25" (31 cm) |
| Interior Depth | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 12.25" (31 cm) |
| Compressor Step Depth | 1.5" (4 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".
















