19" Wide MOMCUBE® Refrigerator-Freezer - CP34WMC
19" Wide MOMCUBE® Refrigerator-Freezer
Model: CP34WMC










19" Wide MOMCUBE® Refrigerator-Freezer
Model: CP34WMC
Depth : Standard Depth
Key Features
ENERGY STAR qualified
Designed for breast milk storage
Freezer compartment
Two-door design
Slim-fitting design
Reversible doors
Adjustable glass shelf
Door storage
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
ENERGY STAR qualified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Designed for breast milk storage
MOMCUBE series is designed for the safe storage of breast milk as recommended by the CDC guidelines
Freezer compartment
Large freezer space provides ample long-term storage for milk and other nursing-related supplies
Two-door design
Allows you to better separate your frozen and fresh food items for optimum storage
Slim-fitting design
19" wide for an easy fit in space-challenged areas
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable glass shelf
Adjustable glass shelf for optimal storage of breast milk, ice packs, or similar nursing-related items in the 3.2 cu.ft. interior
Door storage
Provides additional storage as needed
Pull-out drawer
Affords additional interior storage space for added user convenience
Cycle defrost
Combines an automatic defrosting refrigerator with a static manual defrosting freezer to minimize maintenance while protecting freezer contents
Interior light
Automatically illuminates when the refrigerator door is opened
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Sealed back
Allows for a better fit and easier cleanability
Dispense-A-Can door compartment
Holds six regularly sized beverage cans for user convenience
Leveling legs
Two leveling legs ensure the unit is even when placed on uneven surfaces
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Ice scraper and ice cube tray
Included for user convenience
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 19.75 in. |
| Weight | 51 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 89.09 lbs. |
| Total of Cubes | 7.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 89.09 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.38" (85 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 19.0" (48 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.75" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.75" (93 cm) |
| Capacity | 3.2 cu.ft. (91 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 322.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 51.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101077697 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 18.5" (47 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 15.75" (40 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 3.2 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 1 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Can Storage | Yes |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 1.16 oz. |
| Freezer - Interior Height | 7.5" (19 cm) |
| Freezer - Interior Width | 14.0" (36 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.16 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 9.0" (23 cm) |
| Compressor Step Width | 15.75" (40 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











