24" Wide Built-In Drawer Refrigerator - FF1DSS24
24" Wide Built-In Drawer Refrigerator
Model: FF1DSS24





















24" Wide Built-In Drawer Refrigerator
Model: FF1DSS24
Key Features
Commercially approved
Indoor/outdoor compatible
24" wide drawer front
Built-in capable
Panel-ready drawer front
304 grade stainless steel drawer
Frost-free operation
Digital thermostat
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings
Indoor/outdoor compatible
Durable construction designed to hold up to the elements
24" wide drawer front
Note: cabinet is sized at 21.5" wide, with the oversized stainless steel front panel to cover 24" wide openings
Built-in capable
Front-breathing design allows you to build the drawer into cabinetry
Panel-ready drawer front
Drawer accepts an overlay panel to let you seamlessly blend the unit into an existing cabinetry design (panel dimensions: 15.6" H x 21.4" up to 24" W at 3/4" maximum thickness)
304 grade stainless steel drawer
Drawer front and interior constructed from stainless steel for added durability and easy cleanability
Frost-free operation
Minimum user maintenance with a fully no-frost operation system
Digital thermostat
Electronic controls located on the top drawer ensure easy temperature management, with an external readout of Celsius or Fahrenheit
LED lighting
Elegant LED lighting in a gentle white hue illuminates the refrigerator for an easy view of the interior
Drawer dividers
Two dividers make it simple to organize the drawer interior
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Professional handle
A sleek stainless steel handle adds an elegant touch to any setting
Temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Open drawer alarm
Audible alarm will sound if the drawer is left open longer than one minute
Sabbath Mode
Optional setting lets you disable certain electrical functions during periods of religious observance for 48 hours
Quiet operation
Runs at under 34 dB for a quiet performance in any setting
Child lock
Disables digital controls after two minutes of activity for added safety
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) plug
Included 3-prong plug helps to protect users from electrical shocks for added safety, ideal for outdoor spaces
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 17.75 in. |
| Length | 22.88 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 18.0" (46 cm) |
| Height of Cabinet | 17.75" (45 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.88" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.38" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.13" (92 cm) |
| Capacity | 1.6 cu.ft. (45 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel/Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 273.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 63.0 lbs. (29 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101081519 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | Drawer |
| Reversible | No |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.78oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Sound Level | 33.3 dB |
| Interior Height | 13.0" (33 cm) |
| Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 1.0" (3 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











