$2,175.00
24" Wide Built-In Beverage Center With Wood Door Trim, ADA Compliant - AL57GWP1
$2,175.00
Key Features
ADA compliant design
Built-in capable
Commercially approved
Pre-installed wood door trim
Double pane tempered glass door
Factory installed lock
Professional horizontal handle
Frost-free operation
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards and meets UL-471 for use in commercial establishments
Pre-installed wood door trim
Door features engineered wood with a laminate finish in a walnut hue
Double pane tempered glass door
Glass door offers a heat-safe view of the interior
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Professional horizontal handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle set horizontally across the door
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Digital thermostat
Electronic controls located inside the unit for precise temperature management
Recessed LED light
Efficient and attractive presentation with LED lighting
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Bottle slots
Floor is specially slotted to store wine and other bottles safely in place
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Right-hand door swing
Comes with a right-hand door swing (NOTE: For a left-hand door swing, please select 'LHD' when purchasing. The door is not user-reversible)
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 96 hours
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.38 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.19 lbs. |
| Total of Cubes | 10.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.19 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.38" (59 cm) |
| Depth with Handle | 24.88" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Glass with Walnut Panel Trim |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 290.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 125.0 lbs. (57 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101077772 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Sound Level | 33.6 dB |
| Interior Height | 25.0" (64 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 3.25" (8 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.25" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".














