20" Wide Beer Froster, ADA Compliant - ALFZ37BFROST
20" Wide Beer Froster, ADA Compliant
Model: ALFZ37BFROST













20" Wide Beer Froster, ADA Compliant
Model: ALFZ37BFROST
Key Features
Beer Froster
ADA compliant design
Pre-set to 24°F
Built-in capable
COLD CAVERN decal on door
Adjustable shelves
Adjustable thermostat
Door shelves
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Beer Froster
Specially designed to keep lighter brews at their coldest possible serving temperature
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Pre-set to 24°F
Ideal temperature for storing aluminum bottles and cans of ice cold beer
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
COLD CAVERN decal on door
Bring arctic style to the home with SUMMIT's own decal on the front
Adjustable shelves
Three adjustable wire shelves for optimal storage in the 2.68 cu. ft. interior
Adjustable thermostat
Digital thermostat offers easy temperature management with a readout in Fahrenheit or Celsius
Door shelves
Three removable door racks for accessible storage of bottles and cans
Magnetic bottle opener
Handy removable door magnet included for your convenience
3" thick door
Improved insulation for an efficient performance; NOTE: due to the oversized design, the door does not open in its own radius. If installing this refrigerator against a wall, please see our drawings to ensure adequate space
Reversible door
User-reversible door for added flexibility to best accommodate your setting
Temperature alarms
User-set high/low temperature alarms provide added security if temperature goes beyond setpoint
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left ajar for over a minute
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Right-angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Manual defrost
More temperature stability with an energy efficient manual defrost system
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.88 in. |
| Height | 31.75 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 85 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 102.17 lbs. |
| Total of Cubes | 8.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 102.17 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 19.88" (50 cm) |
| Width with Door Open | 20.88" (53 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.25" (102 cm) |
| Capacity | 2.68 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Decal |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 266.0kWh/year |
| Amps | 0.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 85.0 lbs. (39 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101077826 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 23.75" (60 cm) |
| Interior Width | 14.5" (37 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelves | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.83 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 2 |
| Wheels | 2 |
| Compressor Step Height | 5.75" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 14.5" (37 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Temperature Range | +24ºF to +35°F |
| Sound Level | 33.1 dBa |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











