Series 24.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - PTS25SHSSS
Series 24.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: PTS25SHSSS













Series 24.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: PTS25SHSSS
Key Features
35-7/8" wide
Internal water dispenser with GE water filtration
Upfront electronic touch controls with actual temperature display
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Adjustable Clear Look door bins
Tilt-out locking freezer door bins
2 adjustable-humidity drawers
Factory-installed icemaker
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
35-7/8" wide
Internal water dispenser with GE water filtration
Delivers filtered water with one touch
Upfront electronic touch controls with actual temperature display
Easy-to-reach, easy-to-read controls display accurate temperatures
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
Tilt-out locking freezer door bins
Locking freezer bins make it easy to find and remove items
2 adjustable-humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Electronic Touch Temperature Controls with Actual Temp |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Internal Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Water Filtration | GSWF |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total Clear Look |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Bi-Level Removable |
| Freezer Door Bins | 2 Split |
| Freezer Door Bins | 1 Adjustable |
| Freezer Door Bins | 1 Full-Width Tilt-Out |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Adjustable Temperature Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Door Bins | 4 Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 4 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 1 Fixed with Tall Bottle Storage |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Black |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Adjustable Rollers | Front |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Protective Lamp Covers | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 17.51 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.08 cu ft |
| Shelf Area | 28.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 360 lb |
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Height to Top of Case | 67.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 325 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 66 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 38 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 68 5/8 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 68.63 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 325 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 73.63 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 365 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 365 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 47.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 595.55 lbs. |
| Total of Cubes | 47.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 595.55 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










