21.7 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator - PTS22SCPBS
21.7 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator
Model: PTS22SCPBS


21.7 Cu. Ft. Stainless Top-Freezer Refrigerator
Model: PTS22SCPBS
Depth : Standard Depth
Key Features
Stainless steel exterior
Temperature management
Factory-installed icemaker
Upfront electronic digital display
Slide-out, spillproof glass shelves
Clear Look gallon door bins
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel exterior
Convey a look of utmost polish and sophistication
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Upfront electronic digital display
Clearly displays exact temperatures for the fresh food and freezer compartments
Slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, and spills stay put
Clear Look gallon door bins
Holds gallon-size containers with style and ease
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Door Liner | ABS |
| Interior Lighting | Dual-Level |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Easy-Out Crispers | Pivot-Out |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Adj Full-Width |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 1 Split Fixed Door Bin |
| Defrost Type | Adaptive |
| Freezer Door Bins | 1 Clear Adjustable |
| Fresh Food Door Features | Tall Bottle Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 1 with Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Features | ShelfSaver⢠Rack |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Handle | Black Deluxe |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.35 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.35 cu ft |
| Shelf Area | 26.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.70 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 260 lb |
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 230 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Depth with Door Open 90° | 63 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 35 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 32 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean⢠Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










