Top-Freezer Refrigerator - HTS22GBMWW
Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS22GBMWW




Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS22GBMWW
Key Features
21.8 cu. ft. (Fresh Food 15.47 cu. ft. / Freezer 6.37 cu. ft.)
Upfront electronic temperature controls
Frost guard technology reduces freezer burn
NeverClean condenser
Spill-proof freezer floor
2 adjustable full-width glass fresh food cabinet shelves
Deluxe quiet design
Rounded doors
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
21.8 cu. ft. (Fresh Food 15.47 cu. ft. / Freezer 6.37 cu. ft.)
Upfront electronic temperature controls
Frost guard technology reduces freezer burn
NeverClean condenser
Spill-proof freezer floor
2 adjustable full-width glass fresh food cabinet shelves
Deluxe quiet design
Rounded doors
Snack pan
2 Ice 'N Easy trays
Color-matched door handles
1 adjustable full-width wire everwhite freezer compartment shelf
2 vegetable / fruit crispers
2 fixed freezer door shelves
Pivot-out pans
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width (Adjustable) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Easy-Out Crispers | Pivot-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 3 (2 w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.47 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.8 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.37 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 63 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










