21.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS22CBPWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
21.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS22CBPWW

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
21.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS22CBPWW
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Specifications
Certifications
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width (Adjustable) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Easy-Out Crispers | Pivot-Out |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Adj. F/W |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 3 (2 Full-Width; 1 Split) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.47 cu ft |
| Shelf Area | 24.4 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.8 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.37 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










