20.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS20GCNCC
20.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS20GCNCC




20.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS20GCNCC
Key Features
2 adjustable full-width glass fresh food cabinet shelves
20.02 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.61 cu. ft. / Freezer 5.41 cu. ft.)
Upfront temperature controls (fresh food section only)
2 clear fruit / vegetable crispers
3 (2 adjustable / 1 fixed) full-width fresh food gallon door bins
Factory-installed automatic icemaker
1 adjustable, full-width wire everwhite freezer compartment shelf
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
2 adjustable full-width glass fresh food cabinet shelves
20.02 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.61 cu. ft. / Freezer 5.41 cu. ft.)
Upfront temperature controls (fresh food section only)
2 clear fruit / vegetable crispers
3 (2 adjustable / 1 fixed) full-width fresh food gallon door bins
Factory-installed automatic icemaker
1 adjustable, full-width wire everwhite freezer compartment shelf
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Door Shelves | 3 W/Gal. Storage (1 F/W Fixed; 2 F/W Adj.) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched (Customer Installed) |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.61 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.41 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 57.9375 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 68.13 in. |
| Length | 32.63 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 73.13 in. |
| Shipping Length | 37.63 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 37.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 471.7 lbs. |
| Total of Cubes | 37.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 471.7 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










