17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS18JCNCC
17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18JCNCC

17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18JCNCC
Key Features
17.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.89 cu. ft. / Freezer 5.03 cu. ft.)
Illuminated-upfront-temperature controls
2 adjustable full-width glass fresh food cabinet shelves
2 fruit / vegetable crispers
3 fresh food door shelves (2 fixed - 1 with gallon storage; 1 split with gallon storage)
Factory installed automatic icemaker
1 adjustable, full-width wire everwhite freezer compartment shelf
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
17.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.89 cu. ft. / Freezer 5.03 cu. ft.)
Illuminated-upfront-temperature controls
2 adjustable full-width glass fresh food cabinet shelves
2 fruit / vegetable crispers
3 fresh food door shelves (2 fixed - 1 with gallon storage; 1 split with gallon storage)
Factory installed automatic icemaker
1 adjustable, full-width wire everwhite freezer compartment shelf
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable F/W |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Dual-Level |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 F/W (2 pos.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Tall Bottle Storage |
| Fresh Food Door Bins | 2 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Fixed split w/ Tall Bottle and Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched (Customer Installed) |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Style | Flat |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.89 cu ft |
| Shelf Area | 21.8 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.03 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 203 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 243 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 243 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










