17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS18ICPWW
17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18ICPWW






17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18ICPWW
Key Features
Illuminated upfront slimline temperature controls
Adjustable glass shelves
Vegetable / fruit crispers
Factory-installed icemaker
Large door storage
Contoured doors
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Illuminated upfront slimline temperature controls
Offer maximum style and convenience
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Contoured doors
Create a high-fashion look with gently rounded doors and edges
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Dual-Level |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 2 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 1 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.89 cu ft |
| Shelf Area | 21.8 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.03 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 203 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 243 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 243 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










