17.9 Cu. Ft. Capacity Top-Freezer Refrigerator - HTS18IBSCC
17.9 Cu. Ft. Capacity Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18IBSCC








17.9 Cu. Ft. Capacity Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18IBSCC
Key Features
Illuminated upfront slimline temperature controls
Adjustable glass shelves
Vegetable / fruit crispers
Rounded doors
Never clean condenser
Large door storage
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Illuminated upfront slimline temperature controls
Offer maximum style and convenience
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Rounded doors
Offers the signature rounded look that's seen in today's freshest kitchens
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Clear |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 2 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Split with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Handle | Black |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.89 cu ft |
| Shelf Area | 21.9 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.03 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 201 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 241 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 241 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










