18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS18GCSWW
18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18GCSWW




18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18GCSWW
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable glass shelves
Fixed large door shelves
Can storage door shelf
Clear drawers
Snack drawer
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Fixed large door shelves
Provides the ideal space for storing large containers in the door
Can storage door shelf
Holds cans in the door for easy selection and quick access
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total - Glass |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total Clear |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Full-Width (2 with Gallon Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.89 cu ft |
| Shelf Area | 21.7 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.2 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.27 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 203 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 243 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 243 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










