17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS18GCMCC
17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18GCMCC


17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18GCMCC
Key Features
17.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.89 cu. ft. / Freezer 5.03cu. ft.)
Upfront electronic temperature controls
NeverClean condenser
Spill-proof freezer floor
1 split fresh food gallon door shelf
2 full-width adjustable glass fresh food cabinet shelves
Ice storage bin
Rounded doors
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
17.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.89 cu. ft. / Freezer 5.03cu. ft.)
Upfront electronic temperature controls
NeverClean condenser
Spill-proof freezer floor
1 split fresh food gallon door shelf
2 full-width adjustable glass fresh food cabinet shelves
Ice storage bin
Rounded doors
Snack pan
Color-matched door handles
Electronic icemaker
1 adjustable full-width wire everwhite freezer compartment shelf
2 fixed freezer door shelves
Deluxe quiet design
2 vegetable / fruit crispers
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width (Adjustable) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 3 (2 w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.89 cu ft |
| Shelf Area | 21.98 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.03 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 203 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 243 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 243 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










