18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS18BBPLWW
18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18BBPLWW




18.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18BBPLWW
Key Features
Clear drawers
Upfront illuminated temperature controls
Fixed door shelves
Spillproof freezer floor
Never clean condenser
Equipped for optional icemaker
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Upfront illuminated temperature controls
Easy-to-reach controls regulate interior temperatures
Fixed door shelves
Provide ideal storage right inside the door
Spillproof freezer floor
Seamless design of the freezer floor wipes up easily for quick cleanup
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Equipped for optional icemaker
Decide whether you want the convenience of an automatic icemaker
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total - Wire |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 White |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width, 1 Split with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Customer Installed Handles |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.93 cu ft |
| Shelf Area | 20.5 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.09 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 198 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 238 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 238 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










