17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS18BBMLCC
17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18BBMLCC


17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18BBMLCC
Key Features
17.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.89 cu. ft./ Freezer 5.03 cu. ft.)
3 fixed fresh food door shelves with tall bottle storage (2 with gallon storage)
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 full-width vegetable / fruit crispers
1 adjustable full-width wire everwhite freezer compartment shelf
2 fixed freezer door shelves
2 Ice 'N Easy trays
Dairy compartment
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
17.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.89 cu. ft./ Freezer 5.03 cu. ft.)
3 fixed fresh food door shelves with tall bottle storage (2 with gallon storage)
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 full-width vegetable / fruit crispers
1 adjustable full-width wire everwhite freezer compartment shelf
2 fixed freezer door shelves
2 Ice 'N Easy trays
Dairy compartment
Utility bin
Deluxe quiet design quiet package
Color-matched door handles
Equipped for optional automatic icemaker
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width (Adjustable) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 3 w/ Tall Bottle Storage (2 w/ Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.89 cu ft |
| Shelf Area | 21.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.03 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 198 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 238 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 238 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










