18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS18BBEBB
18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18BBEBB











18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS18BBEBB
Key Features
Upfront temperature controls
Equipped for optional icemaker
Adjustable wire shelves
Fixed large door shelves
Can storage door shelf
Clear crisper drawers
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Fixed large door shelves
Provides the ideal space for storing large containers in the door
Can storage door shelf
Holds cans in the door for easy selection and quick access
Clear crisper drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Fixed (2 with Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.89 cu ft |
| Shelf Area | 21.7 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.1 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.22 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 201 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 241 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 241 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










