16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS17HBSWW
16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS17HBSWW






16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS17HBSWW
Key Features
Adjustable glass shelves
Upfront temperature controls
Large door storage
Vegetable / fruit crisper
Never clean condenser
Square doors
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Vegetable / fruit crisper
For easy storage of fruits and vegetables
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Square doors
Classic design that's compatible with any kitchen décor
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Clear |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Fixed with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.54 cu ft |
| Shelf Area | 23.8 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.1 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 164 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 204 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 204 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
| Total of Cubes | 32.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










