16.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS17BCMLWW
16.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS17BCMLWW


16.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS17BCMLWW
Key Features
16.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.05 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 fresh food door shelves with tall bottle storage
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 vegetable / fruit crispers
2 fixed freezer door shelves
Equipped with factory installed automatic icemaker
Deluxe quiet design quiet package
Dairy compartment
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
16.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.05 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 fresh food door shelves with tall bottle storage
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 vegetable / fruit crispers
2 fixed freezer door shelves
Equipped with factory installed automatic icemaker
Deluxe quiet design quiet package
Dairy compartment
Color-matched door handles
Ice storage bin
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.05 cu ft |
| Shelf Area | 16.7 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 55.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 31.88 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 36.88 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 432.61 lbs. |
| Total of Cubes | 34.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 432.61 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










