Top-Freezer Refrigerator - HTS16HBMWW
Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS16HBMWW




Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS16HBMWW
Key Features
15.6 cu. ft. (Fresh Food 11.69 cu ft / Freezer 3.86 cu .ft.)
Upfront temperature controls
NeverClean condenser
2 split, 1 full-width (adjustable) glass fresh food cabinet shelves
2 vegetable / fruit crispers
Snack pan
Utility bin
Color-matched door handles
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
15.6 cu. ft. (Fresh Food 11.69 cu ft / Freezer 3.86 cu .ft.)
Upfront temperature controls
NeverClean condenser
2 split, 1 full-width (adjustable) glass fresh food cabinet shelves
2 vegetable / fruit crispers
Snack pan
Utility bin
Color-matched door handles
Freezer step shelf
2 Ice 'N Easy trays
2 fixed freezer door shelves
Deluxe quiet design
2 fixed fresh food door shelves with tall bottle storage
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.69 cu ft |
| Shelf Area | 19.6 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 164 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 204 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 204 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
| Total of Cubes | 32.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










