15.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS16GBRWW
15.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS16GBRWW








15.8 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS16GBRWW
Key Features
Adjustable glass shelves
Upfront temperature controls
Large door storage
Vegetable / fruit crispers
Never clean condenser
Square doors
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Square doors
Classic design that's compatible with any kitchen décor
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.69 cu ft |
| Shelf Area | 17.5 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.8 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.11 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 164 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 204 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 204 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
| Total of Cubes | 32.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










