Top-Freezer Refrigerator - HTS16BCMLWW
Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS16BCMLWW


Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS16BCMLWW
Key Features
15.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 11.69 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
Upfront temperature controls
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
NeverClean condenser
2 fresh food door shelves with tall bottle storage
Electronic icemaker
Color-matched door handles
Ice storage bin
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
15.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 11.69 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
Upfront temperature controls
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
NeverClean condenser
2 fresh food door shelves with tall bottle storage
Electronic icemaker
Color-matched door handles
Ice storage bin
2 fixed freezer door shelves
2 vegetable / fruit crispers
Deluxe quiet design
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.69 cu ft |
| Shelf Area | 16.4 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 156 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 196 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 196 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
| Total of Cubes | 32.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










