15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS16BBSLWW
15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS16BBSLWW








15.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS16BBSLWW
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Fixed large door shelves
Crisper drawers
Equipped for optional icemaker
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Fixed large door shelves
Provides the ideal space for storing large containers in the door
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Equipped for optional icemaker
Decide whether you want the convenience of an automatic icemaker
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 White |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.57 cu ft |
| Shelf Area | 19.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.7 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.1 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 147 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 187 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 385.6 lbs. |
| Total of Cubes | 31.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 385.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










