14.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTS15BCRRWW
14.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS15BCRRWW






14.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTS15BCRRWW
Key Features
Upfront temperature controls
Factory-installed icemaker
Adjustable wire shelves
Vegetable / fruit crispers
Tall bottle door storage
Never clean condenser
Square doors
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Adjustable wire shelves
Provide strong support and slide out with ease
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Tall bottle door storage
Is designed to hold upright bottles and containers
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Square doors
Classic design that's compatible with any kitchen décor
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 10.77 cu ft |
| Shelf Area | 16.4 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.11 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 152 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 192 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 192 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 385.6 lbs. |
| Total of Cubes | 31.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 385.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










