15.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTR16BBELWW
15.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTR16BBELWW












15.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTR16BBELWW
Key Features
Upfront temperature controls
Recessed handles
Adjustable wire shelves
Fixed large door shelves
Clear crisper drawers
Equipped for optional icemaker
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Recessed handles
Flush with the surface and ideal for tight spaces
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Fixed large door shelves
Provides the ideal space for storing large containers in the door
Clear crisper drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment White |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.53 cu ft |
| Shelf Area | 18.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.1 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 29.13 in. |
| Weight | 144 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 34.13 in. |
| Shipping Weight | 184 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 184 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 362.28 lbs. |
| Total of Cubes | 29.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 362.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










