14.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTR15BBRRWW
14.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTR15BBRRWW






14.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTR15BBRRWW
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Tall bottle door storage
Vegetable / fruit crispers
Never clean condenser
Recessed handles
Square doors
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Provide strong support and slide out with ease
Tall bottle door storage
Is designed to hold upright bottles and containers
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Recessed handles
Color-matched recessed door handles reflects the latest in European style and appearance
Square doors
Classic design that's compatible with any kitchen décor
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 10.77 cu ft |
| Shelf Area | 17.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.9 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.11 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 29.13 in. |
| Weight | 146 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 34.13 in. |
| Shipping Weight | 186 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 186 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 362.28 lbs. |
| Total of Cubes | 29.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 362.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










