16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTN17BBTLWW
16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTN17BBTLWW








16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTN17BBTLWW
Key Features
Upfront temperature controls
Recessed handles
Adjustable wire shelves
Fixed large door shelves
Crisper drawers
Equipped for optional icemaker
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Recessed handles
Flush with the surface and ideal for tight spaces
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Fixed large door shelves
Provides the ideal space for storing large containers in the door
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Equipped for optional icemaker
Decide whether you want the convenience of an automatic icemaker
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 White |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.54 cu ft |
| Shelf Area | 19.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.1 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean⢠Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 29.13 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 34.13 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 30.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 379.88 lbs. |
| Total of Cubes | 30.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 379.88 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










