16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTH17GBTWW
16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTH17GBTWW




16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTH17GBTWW
Key Features
Upfront temperature controls
Equipped for optional icemaker
Adjustable glass shelves
Fixed large door shelves
Clear drawers
Snack drawer
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Equipped for optional icemaker
Decide whether you want the convenience of an automatic icemaker
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Fixed large door shelves
Provides the ideal space for storing large containers in the door
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Incandescent |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total Clear |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Textured |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.54 cu ft |
| Shelf Area | 23.8 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.1 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 164 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 204 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 204 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
| Total of Cubes | 32.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










