Hotpoint® ENERGY STAR® 16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTH17CBBBB
Hotpoint® ENERGY STAR® 16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTH17CBBBB






Hotpoint® ENERGY STAR® 16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTH17CBBBB
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Fixed gallon door bins
Crisper drawers
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Fixed gallon door bins
Milk and larger items are easily accommodated to allow for more fresh food space
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STAR® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 White |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.54 cu ft |
| Shelf Area | 19.2 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.1 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
| Total of Cubes | 32.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










