Hotpoint® ENERGY STAR® 15.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - HTH16BBSRWW
Hotpoint® ENERGY STAR® 15.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTH16BBSRWW






Hotpoint® ENERGY STAR® 15.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: HTH16BBSRWW
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Large door storage
Vegetable / fruit crispers
Never clean condenser
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Maximize usable storage space
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Vegetable / fruit crispers
For easy storage of your fruits and vegetables
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
California Prop 65
ENERGY STAR® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 opaque |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Fixed |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.44 cu ft |
| Shelf Area | 21.9 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.5 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.1 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 147 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 187 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 385.6 lbs. |
| Total of Cubes | 31.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 385.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










