14.6 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator - HPS15BTHRBB
14.6 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator
Model: HPS15BTHRBB












14.6 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator
Model: HPS15BTHRBB
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Fixed large door shelves
Sealed drawers with glass cover
Equipped for optional icemaker
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Fixed large door shelves
Provides the ideal space for storing large containers in the door
Sealed drawers with glass cover
Maintain a high-end appearance while keeping foods fresh
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Clear |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 10.6 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.98 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 55.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.75 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 144 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 184 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 184 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 366.95 lbs. |
| Total of Cubes | 29.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 366.95 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










