21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS22SBXSS
21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS22SBXSS












21.7 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS22SBXSS
Key Features
32-7/8" wide
Upfront temperature controls
Adjustable spillproof glass shelves
Snack drawer
Adjustable-humidity drawers
Adjustable large door bins
Wire freezer shelf
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
32-7/8" wide
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Adjustable-humidity drawers
Controls helps food stay fresh
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Wire freezer shelf
Better organization for the freezer
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
| Control Type | Illuminated Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Freezer Door Bins | 1 Full-Width Fixed |
| Freezer Door Bins | 2 Split |
| Freezer Door Bins | 1 Adjustable |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 3 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 1 Fixed with Tall Bottle Storage |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Deluxe Quiet Design |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Customer Installed Handles |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.38 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.35 cu ft |
| Shelf Area | 25.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.70 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 315 lb |
| Depth Without Handle | 31.625 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 285 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Depth with Door Open 90° | 63 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 35 in |
| Case Depth Without Door | 27.625 in |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 32 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 285 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 325 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 325 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
| Total of Cubes | 43.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 536.81 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".











