20.6 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator - CTX21BABAA
20.6 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: CTX21BABAA


20.6 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: CTX21BABAA
Key Features
20.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.25 cu. ft. / Freezer 6.30 cu. ft.)
2 vegetable / fruit crispers
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
Snack pan
3 fresh food door shelves (2 with tall bottle storage)
Dairy compartment
Black door handles
Equipped for optional automatic icemaker
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
20.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.25 cu. ft. / Freezer 6.30 cu. ft.)
2 vegetable / fruit crispers
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
Snack pan
3 fresh food door shelves (2 with tall bottle storage)
Dairy compartment
Black door handles
Equipped for optional automatic icemaker
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
2 freezer door shelves
Utility bin
1 adjustable full-width wire everwhite freezer compartment shelf
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 F/W (2 pos.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Door Shelves | 3 (2 w/Gal. Storage) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| Energy Saver | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.25 cu ft |
| Shelf Area | 24.9 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.3 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 67 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 209 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 72 in. |
| Shipping Length | 36.5 in. |
| Shipping Weight | 249 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 249 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 474.48 lbs. |
| Total of Cubes | 38.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 474.48 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










