GE 19.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - CTX19MACWW
GE 19.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: CTX19MACWW


GE 19.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: CTX19MACWW
Key Features
19.0 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.61 cu. ft. / Freezer 5.40 cu. ft.)
Snack pan
2 clear vegetable / fruit crispers
2 split, 1 full-width (adjustable, spill proof) glass fresh food cabinet shelves
Dairy compartment
Modular gallon door storage
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
Color-matched door handles
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
19.0 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.61 cu. ft. / Freezer 5.40 cu. ft.)
Snack pan
2 clear vegetable / fruit crispers
2 split, 1 full-width (adjustable, spill proof) glass fresh food cabinet shelves
Dairy compartment
Modular gallon door storage
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
Color-matched door handles
Equipped for optional automatic icemaker
2 freezer door shelves
1 adjustable full-width wire everwhite freezer shelf
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split; 1 Full-Width |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 F/W (2 pos.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Modules; 1 Full-Width |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| Energy Saver | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.61 cu ft |
| Shelf Area | 23.9 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 19 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.4 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.38 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 235 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.38 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36.5 in. |
| Shipping Weight | 275 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 275 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.67 ft³ |
| Dimensional Weight | 431.04 lbs. |
| Total of Cubes | 34.67 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 431.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










