17.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - CTX18BACAA
17.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: CTX18BACAA


17.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: CTX18BACAA
Key Features
Equipped for optional automatic icemaker
17.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.60 cu. ft. / Freezer 4.00 cu. ft.)
2 vegetable / fruit crispers
Snack pan
2 full-width adjustable wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fresh food gallon door shelves with tall bottle storage
Color-matched door handles
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Equipped for optional automatic icemaker
17.6 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.60 cu. ft. / Freezer 4.00 cu. ft.)
2 vegetable / fruit crispers
Snack pan
2 full-width adjustable wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fresh food gallon door shelves with tall bottle storage
Color-matched door handles
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
2 freezer door shelves
1 adjustable, full-width wire everwhite freezer dhelves
Dairy compartment
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Utility Bin | Yes |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed (1 w/ Gal. Storage) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Fixed with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| Energy Saver | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.6 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 4 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.25 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 179 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.25 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 219 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 219 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 423.34 lbs. |
| Total of Cubes | 34.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 423.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










