16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator - CTX16CYBRAA
16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: CTX16CYBRAA


16.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: CTX16CYBRAA
Key Features
16.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 vegetable / fruit crispers
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fresh food door shelves with tall bottle storage
Dairy compartment
2 freezer door shelves
Galvanized steel case and doors
Color-matched recessed door handles
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
16.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 vegetable / fruit crispers
2 adjustable full-width wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fresh food door shelves with tall bottle storage
Dairy compartment
2 freezer door shelves
Galvanized steel case and doors
Color-matched recessed door handles
2 Ice 'N Easy trays with ice tray shelf
Equipped for optional automatic icemaker
Certifications
California Prop 65
Specifications
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Adjustable Rollers | 4 Fixed; 2 Level Legs |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet & Door Liner | ABS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.58 cu ft |
| Shelf Area | 17.5 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.4 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
FEATURES
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.25 in. |
| Length | 29.13 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.25 in. |
| Shipping Length | 34.13 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 394.55 lbs. |
| Total of Cubes | 31.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 394.55 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










