23.7 Cu. Ft. CustomStyle Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - TPX24BRDAA
23.7 Cu. Ft. CustomStyle Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: TPX24BRDAA


23.7 Cu. Ft. CustomStyle Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: TPX24BRDAA
Depth : Counter Depth
Key Features
23.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.48 cu. ft. / Freezer 9.25 cu. ft.)
LightTouch! dispenser delivers chilled water, cubed and crushed ice through the door
Freshness Center (1 adjustable humidity crisper, 1 convertible meat keeper with cold control & 1 adjustable humidity snack pan) with spill-proof cover
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves (2 slide out, spill proof)
ShelfSaver
QuickSpace shelf
Color-matched full-length door handles
Quiet Package II
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
23.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 14.48 cu. ft. / Freezer 9.25 cu. ft.)
LightTouch! dispenser delivers chilled water, cubed and crushed ice through the door
Freshness Center (1 adjustable humidity crisper, 1 convertible meat keeper with cold control & 1 adjustable humidity snack pan) with spill-proof cover
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves (2 slide out, spill proof)
ShelfSaver
QuickSpace shelf
Color-matched full-length door handles
Quiet Package II
4 freezer door shelves (2 adj.)
1 sliding wire everwhite freezer storage bin
1 wire everwhite, slide out freezer baskets
3 cantilevered freezer shelves (2 adj.)
Egg bin
Dairy compartment with glass butter dish
Beverage rack
Freshness Center™ (1 adjustable humidity crisper, 1 convertible meat keeper with cold control & 1 adjustable humidity snack pan) with spill-proof cover
QuickSpace™ shelf
ShelfSaver™
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Egg Storage Bin |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Cantilevered |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 (2 Adjustable) |
| Freezer Storage Bin | 1 Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freshness Center™ | Spill-Proof Cover |
| Freezer Door Shelves | 4 (2 Adjustable) |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 1 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 2 Fixed Bins |
| Fresh Food Features | Butter Dish - Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Freshness Center™ | Adjustable Humidity Snack Pan (Top) |
| Freshness Center™ | Adjustable Humidity Vegetable / Fruit Crisper (Middle) |
| Freshness Center™ | Adjustable Temperature Meat Pan (Lower) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Panel Capability | 1/4" Panel |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Full-Length |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Color Appearance | Almond on almond |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
| Exterior Design | Installed Trim |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
| Quiet Package | Quiet II |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.48 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.25 cu ft |
| Shelf Area | 23.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.70 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 365 lb |
| Depth Without Handle | 26.375 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 350 lb |
| Depth with Door Open 90° | 45.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.875 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 28 7/16 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 28.44 in. |
| Weight | 350 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 33.44 in. |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 510.15 lbs. |
| Total of Cubes | 41.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 510.15 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










