25.5 Cu. Ft. Stainless-Wrapped Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - PSW26SGRSS
25.5 Cu. Ft. Stainless-Wrapped Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSW26SGRSS


















25.5 Cu. Ft. Stainless-Wrapped Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSW26SGRSS
Key Features
Stainless-wrapped
Custom cool technology with full extension slides
Temperature management
Upfront electronic digital display
Contoured exterior
In-the-door beverage rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless-wrapped
Provides stainless steel doors, side panels and top for a truly dramatic look
Custom cool technology with full extension slides
Chills in minutes thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront electronic digital display
Clearly displays exact temperatures for the fresh food and freezer compartments
Contoured exterior
Creates a high-fashion look with gently rounded doors and edges
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready for easy access
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Wire (One 3/4 Depth Fixed) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Bottom Drawer | Quick Chill / Safe Thaw |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | 3 Adjustable Bins |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Slide-Out Freezer Baskets | 4 (3 full-ext.) |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | 2 with Gallon Storage |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel |
| Dispenser Color | Color-Matched Trim |
| Wrapped Stainless Steel Door and Grill | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel-Wrapped |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 16.02 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.48 cu ft |
| Shelf Area | 23.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.50 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 446 lb |
| Depth Without Handle | 32.75 in |
| Height to Top of Case | 70.5 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 388 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 42.375 in |
| Case Depth Without Door | 28.5 in |
| Overall Depth | 35 3/8 in |
| Overall Height | 70 1/2 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Super Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 70.5 in. |
| Length | 35.38 in. |
| Weight | 388 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 75.5 in. |
| Shipping Length | 40.38 in. |
| Shipping Weight | 428 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 428 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 643.67 lbs. |
| Total of Cubes | 51.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 643.67 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










