23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - PSS23LGSBB
23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSS23LGSBB








23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSS23LGSBB
Depth : Standard Depth
Key Features
Upfront, electronic touch temperature controls
Tall LightTouch! dispenser
Integrated shelf support system
Frost guard technology
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Clear Look adjustable gallon door bins
GE water plus filtration system
Turbo Cool setting
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront, electronic touch temperature controls
Extremely precise and easy to use
Tall LightTouch! dispenser
Deliver chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Clear Look adjustable gallon door bins
Store gallon containers with ease
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | Wine Holder |
| Deli Drawer | Sealed |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 3 (2 Adjustable) |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Air Tower |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Color Appearance | Black on Black |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.86 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.26 cu ft |
| Shelf Area | 19.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.10 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 314 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 35 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.5 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 34 11/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 32 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 34.69 in. |
| Weight | 314 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 39.69 in. |
| Shipping Weight | 354 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 354 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 565.96 lbs. |
| Total of Cubes | 45.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 565.96 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










