Arctica CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Stainless Side-By-Side Refrigerator - PSI23SCNBS
Arctica CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Stainless Side-By-Side Refrigerator
Model: PSI23SCNBS


Arctica CustomStyle 22.6 Cu. Ft. Stainless Side-By-Side Refrigerator
Model: PSI23SCNBS
Depth : Counter Depth
Key Features
Stainless steel exterior
Custom cool technology
Temperature management
Upfront electronic touch temperature controls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel exterior
Convey a look of utmost polish and sophistication
Custom cool technology
Chills in minutes, thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront electronic touch temperature controls
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Snack Drawer | Sealed |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 (1 Slide-Out) |
| Freezer Storage Bin | Fixed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 4 (3 Adj.) |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 (2 Full-Extension) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Stainless Steel Full-Length |
| Exterior Design | Trimless |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
| Exterior Design | Squared Doors |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 350 lb |
| Height to Top of Door Trim | 70.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 45.5625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 37.3125 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 28 5/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 28.31 in. |
| Weight | 350 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 33.31 in. |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 504.27 lbs. |
| Total of Cubes | 40.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 504.27 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 8.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.40 cu ft |
| Shelf Area | 19.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










