25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - PSHS6YGZSS
25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSHS6YGZSS























25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSHS6YGZSS
Key Features
Temperature management
Stainless steel crown doors with hidden hinges
Angled ALL LED lighting in fresh food and freezer
Color LCD controls with touch screen
Integrated dispenser with LED lighting and Precise Fill
Electronic beverage center
Multi-level full-extension freezer baskets
Custom cool technology
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Stainless steel crown doors with hidden hinges
A striking finish with a clean, elegant look
Angled ALL LED lighting in fresh food and freezer
Illuminates every inch of the fresh food and freezer compartments
Color LCD controls with touch screen
Are easy to see and easy to use for all your refrigerator functions
Integrated dispenser with LED lighting and Precise Fill
Illuminate the dispenser and control the exact amount of water dispensed
Electronic beverage center
Keep beverages 2-3 degrees colder by monitoring with an electronic sensor
Multi-level full-extension freezer baskets
Slide well beyond the door for easy access to all your frozen favorites
Custom cool technology
Full-extension drawer chills in minutes, thaws in hours and quickly preserves food
Quick Ice setting
This refrigerator's icemaker features a cutting-edge Quick Ice setting which creates ice up to 50% faster than normal settings
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Arctica icemaker
Holds up to 10 lbs of ice, so thereās enough for all occasions
Tilt-out freezer door bins
Rotate forward for convenient access
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Depth Without Handle | 32.375 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 360 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 37.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.5 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - All LED |
| Beverage Feature | Beverage Center |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 4 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Arctica Icemaker |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Adjustable Temperature |
| Bottom Drawer | Custom Cool - Full Extension |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Integrated with Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Freezer Door Bins | Wire Tilt-Out |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MSWF |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 1 |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 3 Total Clear Look |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | New Ice Storage Bin |
| Control Type | 4.3" Color LCD |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Precise Fill |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Total |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Freezer Storage Baskets | 3 Full-Extension |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Fixed (Crisper Cover) |
| Fresh Food Door Bins | 1 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Temperature Management Features | Dual Evaporator |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Dispenser Color | Stainless Appearance |
| Exterior Design | Contoured Crown Doors |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Variable Speed Compressor | Yes |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.75 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.80 cu ft |
| Shelf Area | 20.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.60 cu ft |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 360 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 400 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 400 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 623.37 lbs. |
| Total of Cubes | 50.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 623.37 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










