25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - PSHS6TGXSS
25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSHS6TGXSS








25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSHS6TGXSS
Key Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Temperature management
Express chill
Full-extension freezer baskets
Quick Ice setting
Turbo Cool setting
Tilt-out freezer door bins
Integrated shelf support system
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel doors with top and bottom bevels
Add a sleek, designer look to your kitchen
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Express chill
Chill your favorite beverages in minutes, not hours
Full-extension freezer baskets
Slide well beyond the door for easy access to all your frozen favorites
Quick Ice setting
This refrigerator's icemaker features a cutting-edge Quick Ice setting which creates ice up to 50% faster than normal settings
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Tilt-out freezer door bins
Rotate forward for convenient access
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready without taking up valuable space
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
GE water filtration - one year filter
Removing impurities means fresh-tasting water for your family
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Depth Without Handle | 32.375 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 360 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 38.375 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.5 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 3/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Dispenser Features | UltraFlow100 |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total - Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Adjustable Temperature |
| Bottom Drawer | Express Chill - Full Extension |
| Dispenser | Integrated with Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable Tilt-Out) |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MSWF |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total Clear Look |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Features | Integrated Ice Storage Bin |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Extension |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Dispenser Color | Graphite Gray |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 16.02 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.53 cu ft |
| Shelf Area | 22.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.60 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.38 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 360 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.38 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 400 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 400 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 624.5 lbs. |
| Total of Cubes | 50.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 624.5 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










