25.5 Cu. Ft. High-Gloss Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - PSF26PGSWS
25.5 Cu. Ft. High-Gloss Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSF26PGSWS








25.5 Cu. Ft. High-Gloss Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSF26PGSWS
Key Features
High-gloss finish
Custom cool technology with full extension slides
Electronic beverage center
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clear Look adjustable gallon door bins
GE water plus filtration system
Turbo Cool setting
Quick Ice option
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
High-gloss finish
Enjoy a polished appearance that stands out in any kitchen
Custom cool technology with full extension slides
Chills in minutes thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Electronic beverage center
Keeps beverages and treats icy cold and easily accessible
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clearly displays the exact temperature for the fresh food and freezer compartments
Clear Look adjustable gallon door bins
Store gallon containers with ease
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Full-extension freezer baskets
Extends 12" to 16" beyond the cabinet, providing easy loading and unloading
Tall LightTouch! dispenser with LED lighting
Dispenses water and ice at the slightest touch; LED lighting provides long-lasting illumination
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | Beverage Center |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 2 |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Temperature Management System | ClimateKeeper2⢠|
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Custom Cool Bin (Bottom Drawer) | Full Extension - Express Chill, Express Thaw & Select Temp |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Slide-Out Freezer Baskets | 4 (3 Full Ext.) |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Exterior Design | High-Gloss Smooth Door |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.81 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.69 cu ft |
| Shelf Area | 20.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.50 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 360 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 37.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 42 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 34 11/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 34.69 in. |
| Weight | 360 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 39.69 in. |
| Shipping Weight | 400 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 400 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
| Total of Cubes | 49.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










