Arctica Side-By-Side Refrigerator - PSF26NGNBB
Arctica Side-By-Side Refrigerator
Model: PSF26NGNBB




Arctica Side-By-Side Refrigerator
Model: PSF26NGNBB
Key Features
High-gloss finish
Custom cool technology
Temperature management
Upfront, electronic touch temperature controls
Turbo Cool setting
Contoured exterior
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
High-gloss finish
Enjoy a polished appearance that stands out in any kitchen
Custom cool technology
Chills in minutes, thaws in hours and keeps foods fresher, longer
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Upfront, electronic touch temperature controls
Extremely precise and easy to use
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Contoured exterior
Creates a high-fashion look with gently rounded doors and edges
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Snack Drawer | Sealed |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 (1 Slide-Out) |
| Freezer Storage Bin | Fixed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 3 (2 Adjustable) |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 (2 Full-Extension) |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Clear Look Bins |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Contoured Profile |
| Exterior Design | Contoured High-Gloss |
| Color Appearance | Black on Black |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 424 lb |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 394 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 34 11/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 34.69 in. |
| Weight | 394 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 39.69 in. |
| Shipping Weight | 434 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 434 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
| Total of Cubes | 49.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.00 cu ft |
| Shelf Area | 23.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.50 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










