25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - PSF26MGWCC
25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSF26MGWCC








25.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSF26MGWCC
Key Features
High-gloss finish
Temperature management
Integrated dispenser with LED lighting
Freezer basket
Quick Ice option
Frost guard technology
GE water plus filtration system
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
High-gloss finish
Enjoy a polished appearance that stands out in any kitchen
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Integrated dispenser with LED lighting
Illuminates the dispenser and pours up to 100 ounces of water per minute
Freezer basket
Offers easy access and flexible storage
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready for easy access
Clear look adjustable door bins
Hold gallon-size containers with style and ease
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Tilt-out freezer door bins
Move forward for convenient access
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | UltraFlow100 |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice™ System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Adjustable Temperature |
| Bottom Drawer | Express Chill |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Temperature Management System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freshness Center™ | Yes |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration 1 Year |
| Fresh Food Door Bins | 4 (3 Adjustable with Gallon Storage) |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | Slide 'n Store™ Full Extension Freezer Baskets |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Storage Baskets | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Sculptured High-Gloss |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | Bisque |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 16.02 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.60 cu ft |
| Shelf Area | 23.80 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Net Weight | 360 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 37.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 42 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 34 11/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 34.69 in. |
| Weight | 360 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 39.69 in. |
| Shipping Weight | 400 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 400 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
| Total of Cubes | 49.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 617.81 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










