24.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - PSDF5YGXWW
24.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSDF5YGXWW








24.6 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: PSDF5YGXWW
Depth : Counter Depth
Key Features
Counter-depth configuration
High-gloss finish
LED and GE Reveal lighting
Color LCD controls with touch screen
Electronic beverage center
Custom cool technology
Quick Ice setting
Full-extension freezer baskets
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Counter-depth configuration
Creates the look of a built-in without the added expense
High-gloss finish
Step up to a smooth look that stands out in any kitchen
LED and GE Reveal lighting
Find all your favorite foods under natural-looking light
Color LCD controls with touch screen
Are easy to see and easy to use for all your refrigerator functions
Electronic beverage center
Keep beverages 2-3 degrees colder by monitoring with an electronic sensor
Custom cool technology
Full-extension drawer chills in minutes, thaws in hours and quickly preserves food
Quick Ice setting
This refrigerator's icemaker features a cutting-edge Quick Ice setting which creates ice up to 50% faster than normal settings
Full-extension freezer baskets
Slide well beyond the door for easy access to all your frozen favorites
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Tilt-out freezer door bins
Rotate forward for convenient access
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
GE water filtration - six month filter
Removes impurities for fresh-tasting water
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - LED |
| Beverage Feature | Electronic Beverage Center |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 4 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Adjustable Temperature |
| Bottom Drawer | Custom Cool - Full Extension |
| Custom Cool Technology | Yes |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Temperature Management System | ClimateKeeper2⢠|
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MSWF |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 1 |
| Leveling System | All Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total Clear Look |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Quick Freeze |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 4.3" Color LCD |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Precise Fill |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Dispenser Features | UltraFlow100 |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Total |
| Freezer Door Bins | 3 Tilt-Out |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Freezer Features | Integrated Ice Storage Bin |
| Freezer Storage Baskets | 4 Slide-Out |
| Freezer Storage Baskets | 3 Full-Extension |
| Freezer Storage Baskets | 1 Quick-Freeze |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 1 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Stops | Yes |
| Color Appearance | High-Gloss White |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.28 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.32 cu ft |
| Shelf Area | 20.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.60 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 424 lb |
| Depth Without Handle | 27.125 in |
| Height to Top of Case | 71.625 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 394 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.375 in |
| Depth with Door Open 90° | 46 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41.375 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 29 5/8 in |
| Overall Height | 72 1/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Variable Speed Compressor | Yes |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 72.13 in. |
| Length | 29.63 in. |
| Weight | 394 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 77.13 in. |
| Shipping Length | 34.63 in. |
| Shipping Weight | 434 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 434 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 549.55 lbs. |
| Total of Cubes | 44.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 549.55 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










