24.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - PSC25MGSBB
24.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSC25MGSBB


24.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: PSC25MGSBB
Depth : Counter Depth
Key Features
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Tall LightTouch! dispenser
Integrated shelf support system
Clear Look adjustable gallon door bins
In-the-door beverage rack
GE water plus filtration system
Turbo Cool setting
Quick Ice option
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upfront, electronic touch temperature controls with digital temperature display
Clearly displays the exact temperature for the fresh food and freezer compartments
Tall LightTouch! dispenser
Deliver chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Clear Look adjustable gallon door bins
Store gallon containers with ease
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready for easy access
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Quick Ice option
Makes ice up to 50% faster than normal settings-ideal for entertaining
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 72 in |
| Approximate Shipping Weight | 424 lb |
| Depth Without Handle | 27.125 in |
| Height to Top of Case | 71.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 394 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 46 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 38.1875 in |
| Case Depth Without Door | 23.875 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 29 9/16 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 |
| Tilt-Out Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Temperature Management System | ClimateKeeper2⢠|
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 5 (4 Adjustable) |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 (2 Full-Extension) |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Black |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | Black on Black |
| Door Stops | Yes |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.28 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.32 cu ft |
| Shelf Area | 20.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.60 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 29.56 in. |
| Weight | 394 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 34.56 in. |
| Shipping Weight | 434 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 434 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 547.44 lbs. |
| Total of Cubes | 44.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 547.44 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










